Rekuperácia

Rekuperácia

Riadené vetranie s rekuperáciou tepla

Dobrú kvalitu vzduchu v dome zabezpečuje hlavne pravidelné vetranie. Pri vetraní oknami je toto ťažko dosiahnuteľné, hlavne v noci.
Pravidelné vetranie preto spoľahlivo vyrieši riadené vetranie s rekuperáciou. Zabezpečuje vyššiu kvalitu vnútorného vzduchu ako pri domoch s bežným vetraním oknami.

Čo je to riadené vetranie s rekuperáciou?

Poznáte to. Je január. Von zima ako na Sibíri. Večer vyvetráte otvorením okna spálňu. Máte síce čerstvý vzduch, ale aj celkom slušnú zimu. Zaspíte, ale už o pár hodín je vzduch vydýchaný, začína zapuchnutie nosa, bolesť hlavy….Máte nasledovné možnosti:

1/ Vyleziete z vyhriatej postele, znova vyvetráte a dáte si nejaké kvapky na zvlhčenie sliznice nosa.

2/ Spíte do rána vo vydýchanej spálni a prvú vec, čo ráno potom hľadáte je papierová vreckovka

3/ Máte rodičov spoza polárneho kruhu, a celú noc vetráte vyklopenou ventilačkou….a pritom „prekúrite aj posledné gate“

Nepáči sa vám ani jedna možnosť?

Tak si to skúste predstaviť nasledovne:
Prídete večer do spálne, kde je vzduch čerstvý, primeranej teploty a vlhkosti, bez prachu a celú noc zostane v takejto kvalite. A hlavne Vy sa nemusíte ani raz zdvihnúť z postele.

Takáto možnosť je v súčasnosti bežne dosiahnuteľná a to vďaka riadenému vetraniu s rekuperáciou. Plusom je samozrejmá už spomenutá úspora energií na vykurovanie a chladenie – to je vlastne dôvod prečo sa využíva v nízkoenergetických a pasívnych domoch, aj keď ja každému tvrdím, že ekonomická návratnosť systému je slabá. Ak to chcete len kvôli úspore energie, rovno na riadené vetranie s rekuperáciou tepla zabudnite. Prioritne je to pre mňa komfort naviac.

Nebojte sa, nejde o klimatizáciu, ktorú poznáte z obchodných centier a treští vám z nich hlava…

Na našom trhu je už celkom pestrá ponuka systémov pre riadené vetranie s rekuperáciou.

Ako si z nich vybrať?

Najdôležitejším prvkom celého systému je samotná vetracia jednotka. Výrobcovia sa predháňajú a stále jednotky vylepšujú.
Dôležitý parameter jednotky je jej účinnosť – dajú sa zohnať už jednotky s účinnosťou vyššou ako 80%. To znamená, že vetraním oknami by ste stratili cca. o 80% viac tepla ako vetraním cez jednotku. Upozorňujem ale, že úspora je len z tepelnej straty vetraním. Dom stráca teplo ešte obvodovými konštrukciami. Zvyčajne je strata vetraním asi tretina celkovej tepelnej straty domu. Zdôrazňujem ale, že reálna finančná úspora závisí vždy od toho, čím vykurujete dom. Ak máte lacný zdroj tepla, čisto z ekonomického pohľadu takýto systém vetrania naozaj nemá veľmi zmysel.

Ďalší dôležitý parameter jednotky jej hlučnosť. Našťastie moderné jednotky sú už dosť tiché a pri správnom umiestnení v dome a použití tlmičov hluku pri niektorých typoch rozvodov ich nebudete vôbec vnímať.

Pre správne fungovanie riadeného vetrania je dôležitá vzduchová neprievzdušnost. To znamená tesné a zatvorené okná. V tomto stave pracuje rekuperačná jednotka ideálne a nie je potrebné vetranie oknami. Rekuperácia by tým stratila význam.

Preto vznikla fáma…

…že sa v takýchto domoch nesmú alebo nedajú okná otvárať.
Okná si môžete otvoriť! Môžete si ich otvoriť kedykoľvek to uznáte za vhodné a máte pocit, že si ich potrebujete otvoriť z akéhokoľvek dôvodu. Nie ste predsa otrokom svojho domu! Vy to ale robiť nemusíte, pretože vetracie zariadenie v dome zabezpečuje vždy dostatok čerstvého vzduchu. Je len na Vás, ako sa vo vlastnom dome budete správať.

Videl som domy, kde aj kvôli úspore ceny za okná a ceny energií niektoré izby nemali okná otvárané.
Osobne to ale nedoporučujem. Každá miestnosť v dome má podľa mňa mať aspoň jedno okno otváravé. Napríklad môže nastať technická porucha rekuperačnej jednotky. Alebo je okno potrebné použiť ako únikový východ. Na vyšších poschodiach treba myslieť aj na ich umývanie.

V lete a v zimnom období neodporúčam vetranie oknami, práve kvôli vysokým odchýlkam teplôt exteriéru a interiéru. Okná samozrejme môžete otvoriť aj v zime. V zime by sa však okná nemali dlhší čas nechať otvorené, lebo to vedie, ako u všetkých domov k zvýšenej spotrebe na kúrenie.

Opačný efekt je v lete. Vženiete si do domu horúci vzduch a prehrejete si dom. V prechodných obdobiach, keď je vonkajšia teplota ideálna aj pre interiér si okná pokojne môžete otvoriť. Ked je teplota vonku rovnaká ako dnu, nemáte čo šetriť a ani prehrievanie sa nekoná. Otvorením okien sa ale zbavujete výhod riadeného vetrania: prach a peľ už neostáva vďaka filtrom vonku.

A tak isto sa stráca podstatná výhoda zatvorených okien – hluková bariéra. Hlučnosť z ulice sa dostáva cez otvorené okno dnu.
Osobne ma na našom byte v noci najviac vytáča, keď ma nadránom zobudia smetiari, alebo o polnoci šialenci na motorke. Dosť počuť v noci aj prechádzajúce vlaky.

Automatický bypass

Práve spomenuté prehrievanie v lete odporúčam riešiť použitím vetracej jednotky, ktorá má automatický bypass (pozor, nemá to každá jednotka na našom trhu).
Na čo je to dobré a ako to funguje?

V zime je vetranie jasné, odpadný vzduch z interiéru predohrieva studený vzduch z exteriéru (vzduch sa nemieša, len si vzájomne odovzdá teplo). Na stránke www.atrea.sk si môžete názorne vyskúšať, ako principálne funguje rekuperácia pri rôznych teplotách a účinnosti jednotky (odporúčam zadať 85-90 percent – to už má väčšina jednotiek na trhu).

V lete je ale situácia komplikovanejšia. Počas dňa sú vysoké teploty a v noci sú zase nižšie ako v interiéri. Rekuperácia tepla pritom funguje aj opačne, ak je vonku horúco, tak sa prichádzajúci vzduch (napr. 30 stupňov) schladzuje odpadným interiérovým vzduchom o teplote napr. 22 stupňov trebárs na teplotu 24 stupňov. Vďaka tomu sa vzduch v interiéri zohrieva oveľa pomalšie ako pri priamom vetraní cez okná.
(Na vyššie uvedenom linku Vám simulácia nepovolí zadať vysoké teploty pre exteriér, ale pre predstavu fungovania môžete skúsiť dať vonkajšiu teplotu 20 stupňov a akože požadovanú vnútornú na 10 stupňov…len ako príklad ).
Vzduch sa teda aj tak postupne zohrieva. Preto je potrebné ho schladzovať.

A keďže bežnú klimatizáciu v dome neodporúčam, schladenie zabezpečuje práve nočné vetranie, kedy je vzduch výrazne chladnejší. Teraz je ale už rekuperácia nežiadúca, lebo znižuje výkon takéhoto schladzovania (studený vzduch by sa zase doohrieval).

Na to práve slúži automatický bypass – ide jednoducho o obídenie rekuperačného výmenníka a vzduch do domu vchádza obyčajnou obtokovou rúrou priamo bez toho, aby bol predohrievaný vzduchom z interiéru. Z tohto dôvodu odporúčam použivať vetraciu jednotku celoročne. Je možné ju samozrejme aj vypnúť, ale podľa mňa sa tým len stratia výhody, ktoré v lete takéto vetranie ponúka.

Niektorí projektanti a výrobcovia odporúčajú v lete v noci vetrať prirodzene ventilačkami a rekuperáciu vypnúť. V určitých lokalitách to môže byť účinné. Ale napríklad u nás v Trenčíne je buď nechutne veterno, alebo vzduch skoro celú noc stojí bez pohnutia. Keď je veterno, je v dome priveľký prievan, a naopak, keď vzduch stojí, tak sa vetranie nekoná… Preto musíme mať v noci v našom bežnom byte aj v lete často okná zatvorené kvôli silnému vetru a vetrať len nárazovo.

Spomenul som, že odporúčam celoročné riadené vetranie. Ale nebojte sa v prípade, že sa dom začína prehrievať, pomôcť mu tým otvorením okien v noci. Spolu so zapnutým riadeným vetraním takto môžete dosiahnuť najúčinnejšie schladenie domu.